Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Bez mobilu a náhradní baterie ani ránu

Bez mobilu a náhradní baterie ani ránu


London, New York, Californie, Japonsko jsou považovány za centra inovací.  

V poslední době k nim můžeme přidat i Čínu. Používání moderních technologií mění život lidí v Číně více než si dokážeme představit.

V Evropě a USA se domníváme, že Netflix, Facebook, Instagram, vyhledávače letenek a další aplikace nám pomáhají v našem životě. Každý z nás má v mobilu desítky různých aplikací.

V porovnání s Čínou jsme však pozadu. Zaplatit taxi bankovkou je téměř nadlidský úkol. Někteří moji čínští kolegové nepoužili fyzické peníze několik měsíců. Všechno má na svědomí WeChat (nebo i Alipay). Stačí oskenovat QR kód a je zaplaceno, navázáno nové přátelství nebo právě využíváte nějakou promoční akci pokud jste v obchodě.

WeChat je superaplikace. Něco jako švýcarský nůž. All-in-one, chatování, networking, TV, investice, nákupy a automatické využívání promocí v obchodě, organizaci návštev lékaře, objednání letenek a samozřejmě i platební portál. Většina lidí stráví více než polovinu svého mobilního času na WeChatu.

Technologie mění vnímání času, prostoru a společenské interakce. Skoro všechny lidské aktivity se stávají součástí jednoho velkého ekosystému. Tencent (majitel celého ekosystému napojeného na WeChat) o uživatelech ví skoro všechno. Soukromí skoro neexistuje a život se stává veřejným. A to přes všechna ujištění o ochraně dat.

Douyin, další populární online platforma 15 až 30 vteřinových videií generovaných uživateli, je důkazem, jak se život stává hromadou mikromomentů. Ve 30 vteřinách je možné odvyprávět bezprostřední zážitek, celý život, nebo dát návod na přípravu tradičních Čínských jídel.

Sociální interakce se smrskává na komentování videa online na svém mobilu. Výsledkem je obrazovka posetá komenty všech, kteří se na dané video právě dívají. Příběh se odehrává na pozadí těchto komentů.

Zajímavé jsou některé důsledky těchto trendů. Protože celý život je na mobilu, jeho vybití představuje velkou komplikaci. Každý s sebou nosí náhradní baterii a nabíječku.

Jelikož lidé nenosí peníze, dochází k zániku tradiční profese kapesních zlodějů. Je možné ukrást mobil, ale dostat se k WeChat nebo Ali pay, jakož i k dalším aplikacím, je bez otisku prstu, nebo oskenování tváře, skoro nemožné.