Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Co jsi celý den dělal?

Co jsi celý den dělal?

Proč trávíme v práci čtyřicet hodin týdně? Zastánci pokroku hlásali, že dnes budeme mít více volného času. Slovutný ekonom John Maynard Keynes už v roce 1930 napsal, že za sto slet bude potřeba v práci trávit jen patnáct hodin týdně. Znamenalo by to tři hodiny denně od pondělí do pátku. Nebo dvě osmi hodinovky týdně. Jak k takovému odhadu přišel?

Za prvé, udělal standardní makroekonomický model a prognózu: prostě protáhl trend. Viděl, že v roce 1830 lidé pracovali 69 hodin týdně. Porovnal to se svou současnou situací, kdy lidé pracovali 47 hodin, a protáhl trend do budoucnosti. A ten odhalil, že kolem roku 2030 to bude patnáct hodin. Za druhé, věřil, že nové technologie výrazně omezí potřebu lidí pracovat.

Jen další ekonom, kterému nevyšla prognóza. Ne vždy však čas strávený v práci vypovídá o skutečné práci. Britský průzkum ukázal, že zaměstnanci v kanceláři sice mají pracovní dobu osm hodin, ale ve skutečnosti pracují jen necelé tři hodiny. Zbývající čas zabere internet, klábosení, káva, kouření… U těchto profesí vyšla prognóza Keynese přesně. Jen špatně odhadnul, že vysedávání v práci bude mít takovou popularitu mezi zaměstnavateli. Ale i mezi zaměstnanci. Protože kdy jindy by si na všechny tyto činnosti našli čas, že.