Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Co mě naučil elektromobil?

Co mě naučil elektromobil?

Jezdit elektrickým autem je neskutečná pohoda - teda pokud máte zmáklý “range anxiety”. Ale tím si musí projít každý elektrojezdec…

Ale o tom jsem psát nechtěl.

Elektroauto je zvláštní nejen svým pohonem, ale i výrazně nižším počtem součástek. Navíc to moje je v podstatě celé recyklovatelné - karosérie z plastu, palubka z lisovaného listí atd atd. 

Ale o tom jsem taky psát nechtěl.

Takže o čem to je?

Stala se mi díky tomu autu taková divná věc v hlavě. Čím dál tím víc mi přijde, že to auto není třeba NIKDY vyměnit (moje obvyklá perioda výměny jsou max 4 roky a/nebo 100.000 km). Teď mám najeto 67.000 km, auto mám 3 roky a vůbec nic mě nenutí auto vyměnit. Nemám strach z opotřebeného turba, z přemotávání alternátoru nebo z rozpadající se převodovky.

To, co se mi ale zachtělo vyměnit, jsou jednotlivé jeho součásti - baterka už je (a bude) na trhu lepší, palubní nabíječka může být třífázová, nový ovládací software už taky bude…

Přijde mi, že v současné době už není problém něco vyrobit. A vidíte to na mobilech. Každý (půl)rok nový a nový mobil. K čemu? Bude si to do nekonečna někdo kupovat? 

Myslím, že ne. Stejně tak jako lidi pochopili, že vlastnit je v mnoha případech naprosto neefektivní (jak často používáte svoji vrtačku?), tak se blíží doba, kdy jim dojde, že kupovat stále nové je vlastně taky neefektivní. Že by stačilo vyměnit/opravit jednu část (pamatujete, tak to bylo;-) a neutrácet za celý nový kus.

Možná se blížíme k době, kdy se totálně přemění charakter naší spotřeby. Naše výrobky budou už tak dokonalé, že jejich zlepšení bude pouze marginální. Budeme se snažit ty dokonalé výrobky udržet v chodu, budeme je (zase) opravovat, vylepšovat. Budeme je mít rádi (mít k nim vztah?) a nebudeme je po pár měsících zahazovat jako odpad. Copak na to řekne HDP a ty všechny chrliče miliónů kusů věcí?

Pokud toto nastane, bude vše okolo nás modulární, aby to bylo lehce opravitelné - vyndáte jeden modul (rozbitý, opotřebený, nedostačující) a nahradíte ho jiným. Pamatujete na ten mobil, který takový byl? Neprosadil se. Předběhl dobu.

Modularita přinese úplně jinou konstrukci výrobků. Ta umožni nejen rychlé (levné) opravy, ale zároveň jednoduchý způsob, jak výrobek rozložit na součástky a některé z nich zase použít.

A tak se spotřebou blížíme se do zelené nirvány:-)