Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Dělej social jako vytroubený mozek!

Dělej social jako vytroubený mozek!

Holohlavý sedmdesátník postuje na Facebooku fotku. Polonahý stojí se zkřivenou pusou uprostřed dílny, v rukou drží rezavé svorky lešení. Očima jako by právě vylejzroval některý z postů, třeba: “Zítra hrajem v Crossu, je to zdarma, tak sa neser a dojdi tam po nohách!” 

Nutno podotknout, že by bylo plno, i kdyby zdarma nepouštěli. Slovenský trumpetista Laco Deczi totiž poslední 2 roky úspěšně plní mnohem větší kluby a sály, než u něj bylo dříve zvykem. A to nejen proto, že je skvělý muzikant, ale především proto, že mistrně ovládl sociální sítě.

„Koukej kuličkama ve ksichtě, vem mafii a přijď, sdílej, jak do hlavy jebnutý.“ Jeho stránka by rozhodně zasloužila Zlaté pero za originální copywriting, nebo tak něco. Směs česko-slovenských výrazů a novotvarů z ní dělá zábavné čtení. A lidé, kteří ho třeba ještě před pár lety (z generačních, nebo jiných důvodů) neznali, na něj opravdu chodí po nohách, koukají kuličkama v ksichtě a pak sdílejí jak jebnutí. A on i celá kapela se může na koncertech soustředit na muziku, jak to dělal vždycky a předvádět (jak se můžete opět na facebooku dočíst) jazzové peklo.

Tyhle věci totiž musí fungovat odděleně. Těžko si jde představit, že by Laco na koncertech převzal roli Vladimíra Menšíka a vykládal historky o Bohdalce, která kradla zákusky. U sociálních médií je autenticita jednou z nejklíčovějších věcí. A u Decziho funguje dokonale. Protože dělal celý život jen jednu věc. Hrál na trubku. Ať už byly roky lepší, nebo horší, prostě troubil. Takže má to, co se my v reklamě snažíme často značce marně naroubovat. Příběh. A taky jasný názor. Na muziku, na komunisty, na život. Na rozdíl od mladých influencerů a youtuberů má za sebou navíc ještě i obrovskou řadu životních zkušeností.

Pokud chcete vědět, jak se dělat pomocí konzistentní komunikaci, sledujte Facebool Laca Decziho. Nebo si za prachy pořiďte knížku Totálně vytroubený mozek. Budete se smát, brečet and all that jazz.