Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Doba ukňouraná

Doba ukňouraná

Všimli jste si, že jsme takoví nějací… ukňouraní? Dotčenost, obviňování ostatních, že jsou na nás zlí a že si to nezasloužíme. Setkáme-li se s kritikou, nehledáme chybu v sobě, ale v okolí. Nebo jste snad v poslední době zaregistrovali někoho, kdo unesl kritiku s grácií, nebo uměl přiznat chybu?

Dokonalým příkladem je v tomto ohledu jeden z našich politiků a pravděpodobně i budoucí premiér Andrej Babiš. Všichni jsou na něj zlí, chtějí ho zničit, vedou proti němu kampaň, a on přitom tak maká a myslí to dobře. Nepřijde mu absurdní zalepit si pusu kobercovou páskou jako mučitelské gesto, vyjadřující, že ho chce politická konkurence umlčet. Když odchází z místa ministra financí, loučí se emotivním videem, kde vlastnoručně krájí chleba a i na rotopedu poklusává jaksi posmutněle.

Ublíženost se nevyhýbá ani nám, lidem z reklamy. A abych nemluvila obecně za všechny, vztáhnu to na sebe: Jsem poměrně dost vztahovačná, takže bývám zraňována často a v mnoha fázích tvůrčího procesu. Schytávám to od nemilosrdných, cynických kolegů, kteří mi klidně vmetou, že se opakuju, jsem málo vtipná nebo i - trapná! Dokonce se mi i posmívají, kňoury kňoury! Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě rozpačité reakce klientů, když kolem před nimi sedíte na prezentaci v zasedačce, mluvíte, ukazujete, vysvětlujete, ale už je vám jasné, že dneska se tedy vaše vzájemná očekávání nepotkají. Trapné ticho by se dalo krájet. Jak můžou být tak zlí, když já se tolik snažila? A když je nějaká moje práce venku, bývá mi pochopitelně líto, když někdo z mých známých řekne, co je to za blbost. Jak blbost, říkám si, víš, kolik lidí na tom dělalo a jak to bylo těžký? Kde mám kapesníčky?

Vždycky si ale v podobné chvíli zkusím uvědomit, že jsem dospělý člověk, vzpomenu si na kobercovou pásku, a místo toho, abych šla trucovat, se aspoň na chvíli zkusím zamyslet nad tím, jak to příště udělat líp. Radila bych to všem, není to zas tak těžké. 

Ale jestli se vám tenhle článek nebude líbit, jdu brečet na záchod!