Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Já, kreativec

Já, kreativec


Můj minulý článek obsahoval několik typických vět, které agentury slýchají od klientů. Ale aby to bylo spravedlivé - i my, kreativci, máme občas své dny. Co jsme to vlastně zač?


1. Špatně přijímáme kritiku. Od tichého vzteku, který dusíme v sobě, po hlasitý odpor a teatrální házení věcmi - naše reakce na negativní feedback mají mnoho podob. 

2. Máme selektivní pozornost. Když naše práce neboduje v kreativní soutěži, nadáváme na soutěž a její pravidla. Říkáme, že stejně “vítězí jen fejky” a “porota byla zaujatá.” Tento názor však nesdílíme v případě, že je naše práce oceněna. Totéž platí o testování: pokud kreativa v testování neuspěje, výzkumnou agenturu proklínáme, pokud ale testy dopadnou dobře, plácáme se po ramenou: “Já jsem vám to říkala!”

3. Nejsme za všech okolností ryze týmoví hráči. Pokud se stane, že někdo chválí společnou práci, jen těžko v sobě potlačujeme nutkání vykřiknout: „To byl MŮJ nápad!” A když to neřekneme před plénem, povíme to aspoň v kuchyňce recepční, třeba se to nějak po firmě roznese. 

4. Myslíme si, že to umíme líp než ostatní. Když hodnotíme práci kolegů, vzdycháme: „Jako myšlenka dobrá, ale měli to dotáhnout.” „Zůstalo to jen na půli cesty.” „Škoda těch fotek.” „Udělal bych to v retro stylu.” „Šustí to papírem.”

5. Občas se stane, že naše nápady velmi podobné těm, které vyhrávají soutěže nebo zafungovaly jinde. Těžko se nám o tom mluví, ale je to tak.

6. Ne všechno v našem portfoliu je aspoň z poloviny naše.

7. Často chodíme pozdě a myslíme si, že můžeme ke klientovi přijít v žabkách, protože jsme kreativci.

8. Agentury nám platí celkem slušné peníze, ale pár dní před výplatou si půjčujeme od kamarádů, kteří se živí nějaku “obyčejnější” prací.

9. Někde v hloubi duše cítíme, že máme umělecky na víc, ale stále nám to “něco” ze sebe nejde vydolovat. Přitom bychom určitě byli skvělí malíři, spisovatelé, scénáristi nebo rockové hvězdy.

10. Na natáčení nás nejvíc zajímá catering a občas ve stanu ukradneme Snickersku.