Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Jak se dělá správný spin-off

Jak se dělá správný spin-off

Američané opět předvedli, že v tvorbě televizních seriálů jsou naprostá světová špička (i když Britové jim občas šlapou na paty). Ze sitcomu Teorie velkého třesku se oddělil seriál Mladý Sheldon. A stojí za to. (Spin-off: odnož seriálu/knižní série/filmové série/komiksu, která staví nové příběhové linie na vedlejší postavě nebo motivu původního díla.) 

O televizních seriálech se dnes tvrdí, že plní podobnou úlohu, jakou měly velké romány v devatenáctém století. Vypravěčskou, společensko-kritickou, kulturní. 

Sitcom Teorie velkého třesku běhá i u nás, takže ho snad není třeba představovat. Ale pro jistotu jen krátce: začal jako typický sitcom (několik postav, jednoduché ateliérové prostředí, živé reakce přítomného publika) o soužití zcela protikladných charakterů - dvou mladých nadaných vědců Leonarda a Sheldona a nevzdělané, ale atraktivní servírky a rádobyherečky Penny. Díky úspěchu se „vesmír“ sitcomu postupně rozrostl o další postavy, prostředí a situace a pokračuje už jedenáctou sezónu. 

Postupem času na sebe nejvíce pozornosti strhnula postava geniálního fyzika Sheldona Coopera. Ten se řídí pouze logikou a v praktickém životě je téměř nepoužitelný. 

Během jedenácti sezón sitcomu zaznělo mnoho narážek a vzpomínek na Sheldonův život před dějem sitcomu, takže pravidelní diváci vědí, že Sheldon vyrůstal jako geniální dítě v obyčejné rodině kdesi v Texasu. V devíti se dostal na střední a v jedenácti na vysokou. 

Jim Parsons, představitel Sheldona, přišel se zajímavou myšlenkou: co takhle natočit seriál právě o tom? Jaké to je, když se v obyčejné rodině na malém městě v Texasu narodí geniální, ale trochu (dost) asociální dítě? Co zažívá a hlavně, co jeho rodina a okolí zažívá s ním? 

Produkce se toho nadšeně chytila a výsledkem je právě seriál Mladý Sheldon, který se vysílá od loňského září. Není to sitcom, je to seriál se vším všudy. S dobovým prostředím a atmosférou, s narážkami na tehdejší události a hlavně - s vykreslením toho, jak taková rodina asi mohla žít a fungovat. Se Sheldonovou rodinou se potkáváme v jeho devíti letech, kdy je právě přijat na střední. Na střední, kde je jeho starší bratr hvězdou školního týmu amerického fotbalu a otec trenérem. Celá rodina žije neobyčejný život. Protože když máte doma malého génia, tak prostě zažíváte neobyčejné věci. A srovnáváte se s tím tu lépe, tu hůře. 

Nenajdeme tu žádné břeskné gagy a reakce živého či nahraného publika. Situace jsou někdy komické, někdy hořkosmutné. Rodina to zvládá i díky humoru, takže těch komických je více. 

Je to inteligentní zábava, která člověka občas donutí zamyslet se nad tím, jak my, lidé, vlastně fungujeme. A proč. V rodině, ve společnosti. 

Pokud někdo žehrá nad tím, že televize je plytká zábava pro masy, ať se na to podívá. 

Jo, a když už jsme u těch mas, sledovanost prvního dílu byla v USA přes dvacet dva milionů diváků.