Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Jsi výjimečný, jsi legenda!

Jsi výjimečný, jsi legenda!

V posledních letech se opět rozšířily názory, že ekonomický růst nemůže pokračovat. Vždyť už všechno máme! Nepotřebujeme sníst více řízků. Kam by taky růst jako pokračoval? Do nekonečna? To přece nejde. 

A množí se zástupy zastánců nulového růstu.

Když slyším, že už nemůžeme růst, tak si vzpomenu na známý výrok: „vše, co už mohlo být vynalezeno, bylo vynalezeno“.

Tento výrok je přičítán šéfovi patentového úřadu USA Charlesi Duellovi z přelomu 19. a 20. století. Tento výrok je s oblibou používán řečníky, aby ukázali, jak ignorantský může být státní úředník. Anebo jak je mylné si myslet, že pokrok se blíží ke svému konci.

Pro tyto účely je tento výrok tak úžasný, až se zdá, že to nemůže být pravda. A ano, to není pravdivý výrok. Jde pouze o mýtus všeobecně přijímaný za pravdivý. Ale tento mýtický výrok je velmi trefný. 

Argument, že nemůžeme růst do nekonečna, a proto už nemůžeme pokračovat v růstu, by šlo přece použít už před mnoha staletími. Kdybychom uvěřili, že člověk nemůže už nic vymyslet a posunout pokrok kupředu, tak bychom žili (možná spokojeně) ještě v jeskyních. Vždyť tehdy jsme taky mohli tvrdit, že není možné růst do nekonečna, a proto bychom se měli spokojit s tím, co máme.

Ono nejde o novou myšlenku. V knížce „Pursuit of the Millennium“ Norman Cohn ukazuje, jak se mezi 11. a 15. stoletím v Evropě opakovaně šířily násilnické sekty, které hlásaly, že se blíží konec světa. 

Vysvětlení této naší skepse je jednoduché. Je pro nás je atraktivnější si myslet, že žijeme blízko konce světa, než „pouze“ uprostřed dějin. Chceme být legendy, které byly při tom.