Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Jste bit - buď jednička nebo nula; nic mezi tím

Jste bit - buď jednička nebo nula; nic mezi tím

Žijeme v digitální době. Všude se o tom píše, mluví, diskutuje. Jedničky a nuly nás obklopují už úplně všude...

To, co mi na tom přijde zajímavý, je to, jak se ten formát O/1 plíživě dostává do našich životů, do našeho každodenního fungování. A to nejen tím, že používáme počítače, algoritmy nebo Facebook. Všimněte si, jak se začínáme "nulojedničkovat" i v našich názorech, postojích, preferencích...

O/1 mód se prostě dostává i do našich hlav. Musíme být buď vítěz (nebo poražený, který těžko obhajuje právo na existenci), musíme mít pravdu (nebo lžeme a jsme zatraceníhodní) nebo musíme souhlasit s něčím/někým (jinak budeme eliminováni). Nevím, před takovými 10 lety mi nepřišlo, že je svět takový.

 Ale možná se pletu...

Mám pocit (a asi nejen já), že nám to "nulojedničkování" přináší sílící polaritu. Že nám to "nulojednočkování" životů přináší technologie, která byla původně vymyšlena proto, abychom získali schopnost lépe a rychleji se domluvit.

 Jasně, domluva nejen že trvá dlouho. Ona je i plná kompromisů (tj. ústupků z obou stran). Ale má na následek, že se OBĚ strany zase o kousek poposunout v před. Současná doba je spíš o tom, aby se vpřed posunul pouze jeden (a to o hooodně) a ten druhý (v lepším případě) nikoho nezajímá. A nebo se z něj (v horším případě) stane (ideálně) veřejný nepřítel.

Vnímám tohle nejen v politice, ale i v byznysu. Vnímám to ale i mezi obyčejnými lidmi, kteří jsou rozděleni hlubokými rýhami vlastních názorů, které jim jejich bubliny sociálních sítí (děkujeme, Ó vrchni algoritme!) velmi ochotně prohlubují.

Kam (a proč) zmizela naše schopnost se víc domlouvat? Kde je ta ochota stát se 0,5?

Co vy na to?