Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Kreativci jako fotbalisti

Kreativci jako fotbalisti

Že je to divná paralela? Podobností je však víc než dost. Stačí si za slovo „hráč“ dosadit „kreativec“ a za „klub“ agenturu.

Jste mladý talentovaný hráč. Tvrdě trénujete, hra vás baví. Z vesnických sranda mačů se postupně dostáváte do opravdového fotbalu. Dáte pár gólů ve sledovaných utkáních – a najednou jste v centru pozornosti.
Dostáváte se do první ligy.
Zažíváte skvělý rok. Sportovní deníky o vás píšou, dostáváte zajímavé nabídky od konkurenčních klubů, prostě frčíte. V domácím klubu jste za hvězdu. Jste rozesmátý kluk, který si užívá skvělé party a lehkost, s jakou se vám daří na trávníku, berete jako nekonečnou samozřejmost. 

Nabídky od jiných klubů vás ale lákají. Těch peněz! Sice se říká, že atmoška tam není úplně nejlepší, ale výsledky mají dobré a o kamarády z klubu nepřijdete, jen teď místo s nimi budete hrát proti nim. Je to přestup roku. Ego jásá, výplata hřeje, sebevědomí nahoře, teď už nejste za hvězdu jenom ve vašem klubu, teď už jste za hvězdu obecně.  

Co se to ale děje? Na pažitu už nejste suverén, přitom hrajete pořád stejně dobře. Máte jiné spoluhráče, trenér po vás chce trochu něco jiného, než na co jste byli zvyklí. Nedostáváte dobré nahrávky. Jste pod tlakem, čeká se od vás, že budete dávat góly. Lehkost je ale tatam.

Dřete. Snažíte se. Z rozesmátého kluka je zodpovědný vážňák, který už jako hvězda nezáří. A do toho přijde zranění. 

Odchod je pro všechny nejlepší, jdete do jiného klubu za trochu menší peníze a váš cíl je se stabilizovat.

To se naštěstí daří. Jste zkušený a dobře placený hráč, na kterého je spolehnutí, ale rozesmáté hvězdy běhají kolem vás. Už vás to nefrustruje, dobře totiž víte, jak jepičí život hvězdy mají. 

Patříte mezi jádro profíků, kteří odevzdávají dobré výkony, jste v reprezentaci. Ale stárnete. Hra vás pořád baví, ale přichází únava. A mladším už dynamikou nestačíte. Čím je však pořád strčíte do kapsy, jsou zkušenosti, přehled a herní chytrost. 

Ve fotbalu jste už dlouho a zažili jste skoro všechno. Vítezství i prohry, poháry i ceny, dobré i špatné týmy, slabé i silné mančafty, lepší i horší formu. 

Už víte, že to není jen o vás a o tom, jak vám to kope. Že je to o náhodě, o štěstí na dobrý kolektiv, o momentální formě, o tom, jestli si rozumíte s trenérem, o tom, s kým a proti komu hrajete.

Začínáte uvažovat o odchodu, ale přitom chcete ve fotbale zůstat. Stává se z vás funkcionář nebo trenér. Radíte mladým, koučujete je, vedete je. Jste spokojený. 

Víte, že znáte spoustu spoluhráčů, kteří se v první lize neudrželi. Kteří zazářili, ale kvalitu a píli nedokázali potvrdit dlouhodobě. Přitom to byli skvělí hráči. 

Zjistili jste, že je sice pěkné být chvíli hvězdou, ale důležitější je nespadnout z oblohy.