Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Mohou politici vlastnit média?

Mohou politici vlastnit média?


Kupodivu ano. Záleží jen na tom, jací to jsou politici. Karel Schwarzenberg po léta vlastnil a vydával časopis Respekt. Nikomu to nevadilo. Pan Schwarzenberg vydávání časopisu dotoval z výnosu jiných svých aktivit a do jeho vedení, personálního obsazení, natož do obsahu nijak nezasahoval. Ani ho z toho nikdo nepodezříval. 

Karel Schwarzenberg o sobě sice s oblibou tvrdí, že je hajný a hospodský, protože na tyto živnosti má licenci, ovšem zároveň při tom vždy byl a je homo politicus, člověk zajímající se o správu věcí veřejných. A hlavně - do této správy se aktivně zapojující. Za svého života v Rakousku se účastnil politiky místní i mezinárodní. Jakmile to podmínky umožnily, vrátil se k nám a začal pracovat ve funkcích výkonných i volených. Tato jeho politická angažovanost nebyla v žádném konfliktu s jeho vlastnictvím médií, protože on sám od sebe tyto dva světy pečlivě odděloval. 

Proti tomu zde máme Andreje Babiše, člověka, který o sobě tvrdí, že politik není a že věci dělá jinak, než je politici dělají. Nicméně v politice je aktivní přinejmenším od roku 2011 a v současnosti je místopředsedou české vlády. Je také majitelem vydavatelského domu Mafra (toho času ve svěřenském fondu), který vydává Mf Dnes, iDnes, Lidové noviny a další tituly. 

Jak vyšlo najevo, do obsahu těchto médií zasahuje, ovlivňuje ho a využívá v politickém boji. To vše jako jeden z nejvyšších představitelů této země. 

Takže mají mít politici možnost vlastnit média? Inu, záleží na těch politicích. A taky na nás. Buď si budeme volit takové politiky, kteří sami od sebe respektují i nepsaná pravidla a dodržují je. Nebo si budeme volit takové politiky, kteří na taková pravidla zvysoka kašlou. Pak jim v tom samozřejmě budeme muset zabránit nějakou zákonnou úpravou. 

Buď můžeme žít ve společnosti, kde na dodržování etických pravidel opravdu záleží, nebo ve společnosti, kde si dodržování těchto pravidel musíme vynucovat zákony. Co je lepší?