Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Na pivo jen s intuicí

Na pivo jen s intuicí

Představte si,  že dorazíte do hospody na oběd a objednáte si řízek a pivko. Polední standard. Tohle menu stojí dohromady 120 kaček. Přitom řízek stojí o stovku více. Takže otázka: kolik stojí pivo? 

Jasně, že dvacet korun. Protože když pivo stojí 20 korun a řízek o stovku více, tak řízek stojí 120 korun. No jo, ale 20 plus 120 není 120, že.  

Co to na vás zkouším? Jde o to, že odpověď 20 korun vám velmi pravděpodobně vyskočí automaticky. Intuitivně. A my máme rádi naši intuici. Je snadnější a lehčí používat ji, než to pomalé a namáhavé myšlení. Intuice je automat, který nám často zjednodušuje život. Bez ní se neobejdeme.  

Ale intuice nás může snadno zradit či dokonce opakovaně svádět z cesty. Vždyť těch 20 korun bylo přece jasných. A kdybych do toho nezačal rýpat, tak v této představě žijete dále.

Zajímavé je, že podle výsledků experimentů, ti z vás, kteří uvedli 20 korun, tak si myslí, že 92 procent lidí to vyřeší taky "správně". Jinými slovy, mě je to jasné jak facka, tak to bude jasné i ostatním. Nicméně ti, kteří skutečně našli správnou odpověď, očekávali, že jen 62% lidí najde správnou odpověď. I jim pravděpodobně jako první odpověď naskočila dvacka. Ale pak se zamysleli... Tuší, že se nezamyslí každý. 

Zajímavé taky je, že kdybychom problém udělali těžším, kdy by bylo potřeba více počítat (například byste si dali i polévku, dezert a kafe, nechali nějaké dýško), tak by bylo více pravděpodobné, že byste došli ke správné odpovědi. Prostě při náročnějším úkolu jde intuice automaticky stranou a do boje jde myšlení.

Potřebujeme kritickémyšlení, abychom se dobrali ke správné odpovědi. Můžete namítat, že tady šlo je o hloupou otázku na jakémsi blogu. Že kdyby o něco šlo, tak se zamyslíte. 

Tak určitě.   

Jo a jaká je správná odpověď? 10 korun za pivo. Pivo za deset korun!? Tak to bych chtěl vidět!