Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
O konci pozitivního myšlění

O konci pozitivního myšlění


Vždy, když jedeme s manželkou autem a posloucháme lokální mexické rádio, sázíme se, kdy v písničce konečně zazní slovo ‘Corazón‘ (srdce). Poslední textové analýzy písniček indikují, že od začátku Milénia výrazně pokleslo zastoupení pozitivních textů na úkor těch negativních.  Doba internetová přinesla hodně zjednodušených myšlenek a nálepek často bez hlubšího obsahu: 


- liberalizace je jediné řešení pro budoucnost 

- imigrace zničí naší společnost

- lepšolidé se pokladají za elitu, nárokují právo na pravdu a pohrdají většinou

- Trump reaguje zkratovitě a nechová se demokraticky

- Babiš se snaží parazitovat na státním rozpočtu

- EU je byrokratická instituce neschopna řešit skutečné problémy

- globální oteplování je pouhý výmysl

- liberalizace ničí naše hodnoty a naší civilizaci

Někdy v devadesátých letech se lidi domnívali, že za deset let se budou mít jako v Německu. Tato vize se nenaplnila a u lidí je cítit zklamání. Přičemž samotnou vizi bylo hodně těžké naplnit. Revoluce ‘velkých skoků‘ existovala v hlavě Ma Ce Tunga, ale neexistuje v realitě.  

Společnost a planeta zažila velké skoky směrem dozadu, když dokázala zničit velké civilizace – Řím, Mezopotámie, říše Mayů, nebo dinosaury. Nikdy nezaznamenala velké skoky směrem dopředu. A to přesto, že zažila revoluce a radikální změny, které vytvořily podmínky pro pomalé se prosazení nové kvality (Popper & Kuhn). Na zničení architektonického díla stačí hodiny, jeho vybudování vyžaduje roky. Několik let stačí na zničení civilizace, ale jeji rozkvět je otázkou desetiletí a století.  

Evoluce je pomalý proces selekce z mnoha alternativ.

Negativní emoce, které převládají v současné společnosti jsou o neschopnosti těch druhých pochopit, že:

- …voliči Trumpa, nebo Okamury se domnívají, že společnost je položila na oltář a knězi liberalizace jsou připravení je obětovat

- …lidi mají právo na lepší život a proto utíkají ze zemí kde toto právo nemají

- …dělník v Rakousku se cítí okraden, když jeho penze je menší, než měsíční náklady na imigranta

- …#Metoo je výsledkem století mužské dominance

- ...i homosexuální rodina může dát dítěti lepší budoucnost, než rodina heterosexuální

Náš mozek je předprogramován reagovat silněji na negativní stimuly a emoce. Proto je jednoduší ovlivňovat lidi strachem a negativním myšlením.

Schopnost tvořit je však spojena s emocemi pozitivními. Nějak však v poslední době chybí ‘pozitivní programy’ schopny sjednotit a ne rozdělovat. Chybí schopnost pochopit ty druhé, a ne je ostrakizovat.