Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
O těch zlých korporacích

O těch zlých korporacích

Nedávno jsem četl zajímavý rozhovor s jednou mladou slečnou, která se živí jako klasická digitální nomádka. Pro své klienty pracuje online a tak si cestuje po celém světě. Jediné, co k práci potřebuje, je dobré připojení. Jinak nic nemá, nic nepotřebuje, všechny věci se jí vejdou do jednoho batohu a s ním pobývá tu v Maroku, tu na Filipínách, tu v Mexiku. 

Příjemné a pozitivní čtení. 

V rozhovoru zazněla jediná negativní věc. Na otázku redaktora, zda-li jí něco vadí, slečna odpověděla, že jí vadí to, že nám lžou. Když se redaktor ptal kdože nám to lže, slečna řekla, že nadnárodní korporace. Že nás obelhávají, aby měly větší zisk. 

S podobným názorem jsem se setkal už víckrát. Spousta lidí si myslí, že nadnárodní korporace jsou ti zlí „oni“. Že nás obelhávají, že nás vysávají a manipulují námi pro naplnění nějakých svých zlovolných cílů. 

Pokud by tomu tak bylo, pokud by korporace byly skutečně semeništěm všeho zla, asi by v nich měli pracovat samí padouši. Nebo alespoň ve vedení těchto korporací. 

No jo, ale oni tam pracují docela normální lidé, jako všude jinde! Jak je to možné? 

Navíc běžná korporace se nestala korporací přes noc. Začínala jako malá firmička. 

Společnost General Electric, asi největší dnešní firmu světa, zakládal Thomas Alva Edison v prkenné boudě v Menlo Parku. 

Coca-Colu začal míchat ctihodný lékárník pan John Stith Pemberton ve své lékárně v Atlantě. 

Jednu z největších technologických firem současnosti, Google, založili dva studenti Sergey Brin a Larry Page. 

Počítače Apple začali vyrábět dva mladíci Steve Jobs a Steve Wozniak v garáži Jobsových rodičů. 

Bill Gates a Paul Allen založili společnost Microsoft ve druháku na vysoké škole. 

Byli tito lidé už tenkrát vedeni nějakými temnými úmysly? 

Nebo se to nějak zvrtlo až časem? Když společnost dosáhne určité velikosti, musí se nutně obrátit na temnou stranu síly? A lidé v jejím vedení si toho ani nevšimnou? Stále pracují, ale teď už při tom slouží zlu? 

Nebo je to prostě tak, že některé zboží, produkty či služby můžete snáze a lépe nabízet a distribuovat jako korporace? Obzvláště pokud se jedná o distribuci globální? 

Malý živnostník či podnikatel má jednu obrovskou výhodu - osobní přístup. Korporace zase mají jiné obrovské výhody - výzkum a vývoj, sdílení know-how, distribuci. A díky tomu všemu nižší ceny. Je to jen jiná forma podnikání, ani „zlejší“, ani „dobřejší“. Korporace má mnohem větší možnosti, než živnostník na rohu, ale o tom, jestli si její produkty koupíme, stejně rozhodujeme jenom my sami. Nikdo jiný.