Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Orientace podle Dezorientace

Orientace podle Dezorientace

Rusové prostřednictvím internetu ovlivňovaly americké volby. Byl by div, kdyby se tak nedělo.

Internet celou svoji silou, zejména pak sociálními sítěmi nahrazuje nejen tisk, ale i korespondenci, zápisníky, poštu, všechno.Rusové s tradičním ruským špionážním zaujetím pro oblast dezinformací ho přijali za moderní instrument.

Celý socialismus byla vlastně jedna velká dezinformace. Takže v této praxi jsou Rusové zdatní a s jejich „demokratickou diktaturou“ není problém uvolnit pár desítek milionů rublů na rozvratnou činnost v zahraničí. (Místo třeba podpory nemocných nebo hladovějících někdy poblíž sněhu..)

Diktatura je v této oblasti, jako nehlídané, nekontrolované, jednoznačné rozhodování, podstatně lepší systém, než protivná, uhádaná demokracie.Počítejme tedy, že i nám budou mít Rusové chuť do voleb hrábnout. Do všech voleb. U nás to mají o něco snazší, protože jejich pátou kolonu máme rafinovaně v parlamentu v podobě komunistické strany.

Komunistická strana – je také v podstatě jen dezinformace. Nesmyslný ideál „dobroty“, který se nepodařilo prosadit ani přes statisíce mrtvých. U nás se ovšem tohoto blouznivého cvičení zúčastnilo pár milionů lidí a ti starší dnes už mají v očích slzy šťastných vzpomínek.Dobrou otázkou pro začátek politického cirkusu je, proč má Rusko v Česku největší ambasádu v Evropě? To je ta, co se tam venkovská spodina zpíjí do němoty. Jako odpověď čekejte dezinformaci.

Takže je se na co těšit. Ovšem i bez voleb lze konstatovat, že v dezolátním stavu je jak školství, tak zejména justice. U školství se dá předpokládat, že během příštího tisíciletí vyřešíme naší nekonečnou bitvu se státními maturitami, ale zejména že bychom ho mohli pozvednout na vyšší úroveň. Samozřejmě je zatíženo vlastní historií, kdy velkou porcí výuky i vědy, byly především dezinformace. 

U Justice jsme ve fázi, kdy rozsudky jsou vlastně jen také dezinformací. Platí nějaký čas a pak jsou změněny zcela zásadně. Z vinen na nevinen. Nebo obráceně. Jako vysvětlení pak dostaneme informační kost, že důkazy nebyly důkazné, svědci nebyli svědky, stopy nevedly kam měly, atd..

Mezi tím vším se popelí novináři, často bez maturity, nebo s rychlokvašným vzděláním plným dezinformací a často soudí, že jak se jim svět jeví, takový je. Občas dokonce dostanou zaplaceno za zveřejnění nějaké účelové dezinformace.

To je ale světový trend. Zřejmě i proto u nás jeden z nejchytřejších a nejvzdělanějších politiků, Chovanec ministerstva vnitra, chce kontrolu internetu a ozbrojení obyvatelstva. (nebo aspoň Chovancovy rodiny – jestli ji má)Nejúčinnější obranou – proti všem druhům dezinformací je ovšem vzdělání a vědomost. A také právo.Lze předpokládat, že ani jedno se do příštích voleb, ani po nich, jen tak nezlepší.Ostatně nepředpokládám, že bychom to nějak prožívali. Budeme se tradičně věnovat chlebohře – pracovní místa, podpory, přídavky – také celosvětově  oblíbený politický song.I to je dezinformace.

Řada pracovních míst zanikne bez náhrady, řada profesí projde kardinální proměnou k nepoznání. Zaniknou celé obory, aby vznikly jiné. Technologie jsou pár let před politiky, k nedohnání. Ale to se zpívat nedá, voliče by to děsilo.Lepší stará dobrá dezinformace, než znepokojující pravda.

Ostatně u nás se část politiků i společnosti už roky pravdě posmívá. Ona jim to vrátí. Tvrdě. Je opakem dezinformace.

A ještě poznámka: Kdyby dezorientovaný Okamura vyhrál u nás volby, bude koruna ještě víc česká, ale Euro za padesát. To je cca 120 Yenů. Yen by naopak klesl. Hodně.