Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Oslava špatného vkusu

Oslava špatného vkusu


Je to divné. Častokrát nedůstojné. Nevtipné. A pokud bychom chtěli být hyperkorektní, místy možná i rasistické. A přesto se na to dívám. Co je to? 

V tomto případě jde o zábavný pořad Tvoje tvář má známý hlas, ve kterém se známí lidé převlékají do kostýmů slavných zpěváků a zpívají jejich písně. Jindy je to Ordinace v růžové zahradě, Prostřeno, Výměna manželek, AZ-kvíz nebo Superstar. Zkrátka pořady, které pro mnohé představují dno televizní zábavy. A já se na ně stejně dívám - tedy občas. Náhodou. Shodou okolností. Když zrovna na dvojce nedávají Kim Ki-duka. Je vlastně možné, aby relativně inteligentní lidé měli tak pochybný vkus? Proč nás baví pohled na bílého muže středních let natřeného mourem a oděného do lesklého dresu, čím nás umí zaujmout plytké milostné peripetie zdravotních sestřiček, proč tak rádi nahlížíme do kuchyní a obýváků, jejichž majitelé se zamilovali do oranžové barvy stěn, umělých květin a koření Vegeta …?

Možná nejsme pokrytci, možná jen sem tam zatoužíme po tom ponořit se do příjemného, vláčného bahýnka nenáročné televizní zábavy. A samozřejmě nám to nebrání v tom, abychom nad ní současně ve společnosti pohoršovali. Vaši sofistikovaní přátelé budou většinou rovněž hyperkritičtí a budou se posmívat, ale zároveň se budou v pořadech podezřele dobře orientovat. Všichi se totiž cítíme tak nějak chytřejší. Je to vlastně podobné, jako když my, lidi z reklamy, hodnotíme práci svých kolegů. Máme pocit, že bychom to určitě zvládli lépe, co bychom udělali jinak, co bychom neudělali vůbec. Stejně tak se domníváme, že naše sedačky a záclony jsou na rozdíl od účastníků pořadu Prostřenu vkusnější, podlahy čistší a děti vychovanější. 

Je to krásná iluze, ve které je fajn žít. Takže díky a nevím, jak vy, ale já si jdu zapnout bednu.