Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Proč jsme posedlí zadky?

Proč jsme posedlí zadky?

Jedna z královen Instagramu, hvězda reality show s arménskými kořeny a matka dvou dětí, přišla za jediný den o sto tisíc fanoušků. Proč? Paparazzi ji vyfotil v plavkách na dovolené v Mexiku, obrázek pochopitelně neretušoval a aféra byla na světě. Zadek vůbec nevypadal jako na fotografiích, kterými se Kim Kardashian na sítích obvykle chlubí, a navíc bylo zřejmé, že se po zásazích chirurgů začíná poněkud vymykat kontrole. 

Zajímavé jsou také důvody „odsledování.” Jedna skupina fanoušků se cítila podvedena, že se před nimi jejich idol dělá lepším, než je (to je ale překvapení!), druzí byli prostě pohoršeni onou nedokonalostí, kterou tak dobře znají z vlastních mizerných životů. Zvláštní jev - retušovaná fotka je špatná, ale neretušovaná taky.
Ať tak či onak, člověk si musí pozvdechnout: Proč to ta ženská dělá? Je neobyčejně krásná a mně osobně i sympatická - i proto, že pravidelně veřejnosti připomíná arménskou genocidu a její popírače, nebojí se říct svůj názor - třeba kritizovat připravovaný zákaz vstupu některých národností do USA v počátcích Trumpova vládnutí - přestože ji to může stát spoustu fanoušků. Taky se mi líbí, že neochvějeně stojí po boku manžela, přestože ten se potýká s vážnými psychickými problémy.

Proč ale sakra chce mít tak velkej zadek? 

V showbusinessu není samozřejmě jediná. Jennifer Lopez, Beyonce nebo Nicki Minaj (ta v písni Anaconda zpívá „Oh my Gosh, look at her butt”), nejen tyto slavné ženy milují, když je pozornost upřena na jejich, ehm, zadní partie. Publikum odpovídá nadšením, což je naprosto přirozené. Evoluční biologové připisují fascinaci zadky přirozenému mužskému instinktu vyhledávat tu nejvhodnější samici pro své potomky, a široké boky odpradávna asociují plodnost.

Vysvětlení nabízí i psychologie - Freud ve své teorii psychosexuálního vývoje podle popsal anální fixaci jako fázi mezi druhým a třetím rokem života, kdy dítě získává uspokojení při vypuzování a zadržování exkrementů, přičemž při nadměrných požadavcích rodičů na čistotu se může rozvinout mimořádná pořádkumilovnost, šetrnost a tvrdohlavost, při nadměrné shovívavosti pak naopak plýtvání a nepořádnost (takže jako vždycky - za všechny vaše špatné vlastnosti mohou vaši rodiče). 

Teorie o reprodukční úspěchu i případném ustrnutí ve fázi batolete klidně respektujme, ale zjizvený zadek Kim Kardsahian, tak nepřirozeně velký k jejímu tělu, by mohl otevřít oči všem, kdo to s gigantickým trendem přehánějí. Kim by tak mohla přispět k vystřízlivění z kultu, který předtím pomohla vytvořit. 


To, že přestaneme být posedlí zadky, však v žádném případě nehrozí. Jistě jste už zaznamenali nový trend na Instagramu - fotit svůj nahý zadek na cestách. Tak na to nezapomeňte, doba dovolených se blíží.