Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Ragby jako diplomatický nástroj

Ragby jako diplomatický nástroj

Minulý týden navštívil Česko novozélandský ragbyový tým New Zealand Ambassador’s XV. Tedy něco jako „velvyslancův výběr“. Proč tak zvláštní název? Protože Nový Zéland používá ragby jako regulérní nástroj k navazování a utužování diplomatických styků. 

Nový Zéland je malá země, ležící úplně na konci světa. Novozélanďanů je něco málo přes čtyři a půl milionu. Letecké linky na Novém Zélandu končí, není kam přesedat. Dál už je jen Antarktida. Nejbližší země opačným směrem je Austrálie - dva tisíce kilometrů. 

Tak malá a vzdálená země samozřejmě využívá pro navazování kontaktů všeho, co má. 

Produktů, kterými se může pochlubit, je více (ovce, ovce, cokoli z ovcí, ovce, ovce, Hobitín, ovce… ), ale Nový Zéland má taky jeden superbrand. 

All Blacks. 

Nejlepší ragbyový reprezentační tým všech dob. A Novozélanďané s touto značkou umí zacházet. 

All Blacks je registrovaná značka, která má své logo, své barvy, svou Corporate Identity, své rituály a především svého ducha. Každý Novozélanďan je na ni patřičně hrdý. A nejen Novozélanďan. Zajděte si na ragby kdekoli na světě a podívejte se, kolik lidí má na sobě něco s logem či nápisem All Blacks. Přestože ti zrovna vůbec nehrají. Ostatně tenhle efekt můžete sledovat i na návštěvě české ragbyové ligy. 

All Blacks, to je fenomén. 

Tým All Blacks je jen jeden, takže nemůže být všude. Ale Novozélanďané dokáží využívat sílu tohoto fenoménu jinak. Každý velvyslanec je zástupcem, vyslancem svého národa a své země. Takže jím zaštítěný sportovní výběr také zastupuje svou zemi. Může tak používat prvky „Corporate Identity“ novozélandského národního týmu. Černé dresy, stříbrnou kapradinu, a samozřejmě haku. 

Novozélandský velvyslanec, sídlící v Berlíně, má na starosti sedm zemí střední a východní Evropy. To není snadný úkol. Ovšem úkol je hned snadnější, když si na pomoc vezme bandu ragbistů. Ti vzbudí patřičný rozruch, sympatie, zájem, a jsou skvělou záminkou k návštěvě sousední země. 

Novozélandští ragbisté toho u nás za týden stihli opravdu hodně. Jejich program byl nabitý po hodinách. Navštívili ministerstvo zahraničí, pražskou radnici, pražské školy, tréninky českých dětí, byli v Seznamu, v televizi, v novinách. A také samozřejmě odehráli utkání s českou reprezentací. Utkání na nabitém stadionu navštívili velvyslanci dalších tří zemí, zástupci ministerstva zahraničí, obrany, Hlavního města Prahy, Prahy 5 a další hosté. Tolik rozruchu by jinak asi velvyslanec Nového Zélandu, Jeho Excelence Harris Rodney, těžko způsobil. 

Podobné ragbyové výběry pod záštitou velvyslanců a velvyslankyň křižují další země a kontinenty. Skvělý způsob, jak navazovat vztahy. Škoda, že my žádný takový sport, ve kterém dlouhodobě vynikáme a který by nám pomáhal zviditelňovat podobným způsobem Česko, nemáme. Oh, wait… foto Martin Flousek