Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Svátek práce?

Svátek práce?

Ano, ano, jednoho dne budeme asi opravdu slavit práci!

Nástup robotizace je totiž neúprosný. Stroje přicházejí a "kradou" nám práci. Práce mizí. Když bude, budeme slavit:-)

Ne, nevěřím na to, že vezmeme kladiva a začneme ty počítače a cloudy a algoritmy rozbíjet. Naopak, myslím, že jsme se už dostali k poznání, že jedna práce (z)mizí a objevuje se jiná práce. Dokonce už i chápeme, že bychom měli rychle přeskočit na jinou práci, že se ji musíme rychle naučit, že naše "rekvalifikace" musí být hbitá a účinná. Ale dokážeme to?

Dokážeme to, že během svých životů budeme dělat různé profese? Vždyť chodíme na školu s tím, že budeme doktor, právník, opravář zemědělských strojů, prodavač... Prostě něco předem daného. Tak jsme systémem stále "vychováváni".  Jako by celá ta škola (ve své současné formě) determinovala náš osud. A tak se rozhodujeme, jestli chceme mít to nebo ono povolání. A než tu příslušnou školu skončíme, můžeme zjistit, že to povolání už vlastně není tak atraktivní jako bylo a nebo dokonce už neexistuje. Právě tohle se s nástupem robotizace/automatizace umocňuje a to exponenciálně...

Chytré hlavy říkají, že s nástupem robotizace práce bude vzrůstat důležitost těch aspektů práce, které stroj nenahradil. Jinými slovy, začneme dělat něco jiného, v čem jsme dobří (dokud to stroj zase nenahradí). Dokonce začneme dělat něco, co ještě vlastně neexistuje - vždyť profese programátora před pár desetiletími neexistovala. Prý je to tak, že 1 z 5 bude někdy dělat job, který ještě neexistuje. To zní neskutečně nadějně z makropohledu. Ale když se najednou stane to, že nám zavřou naši továrnu, do které jsme roky chodili něco vyrábět, a v místě není jiné práce... No to, je skutečně těžký. Systém nás "naučil" něco a najednou to neplatí...Kapičku ošidný ten markopohled. 

Takže jak oslavit 1.květen? (Ne 1.máj, ten patří zamilovaným) Jít zkusit dělat něco úplně jiného, něco nového se začít učit, někoho nového potkat... Prostě vylézt ze své bubliny, protože nikdy nevíš, kdy přijde robot:-)