Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Svět na 1 click? Fakt to chcete?

Svět na 1 click? Fakt to chcete?

Zrovna jsem si přečetl jeden článeček o Dash button od Amazonu. To je takový to "zázrečný" tlačítko, který si můžete nalepit k pračce. Je na tom nalepený nápis (nechce se mi psát značka) pracího prášku. Vždycky, když to zmáčknete, tak dojde k objednání, zaplacení a doručení pracího prášku. Super! 

Amazon už reportuje, že u některých značek je více než polovina objednávek přes tenhle čudlík. Cool! Nebo ne?

Tak nějak jsem si začal představovat, jak nám ten celý život běží na čudlík... Do tohohle rozhodně spadneme. Dělali jsme s WissenberkGroup projekt, který se snažil pochopit, co Češi pustí do svých životů. Je celkem jedno, co to nakonec vyhrálo. Důležitější bylo vidět, jak různé "life hacks" stoupají ve virtuální burze nápadů nahoru... 

Takže nepochybuju o tom, že si sami a dobrovolně "zčudlíkujeme" naše životy... Na jednu stranu je to super, protože ušetříme hromadu času. Nebudeme dělat věci, které nás nebaví. Tady je ohromný inovační potenciál - čti "bude tam napumpována hromada peněz". Koukněte na Teslu. To je excelentní "čerpadlo" na peníze. Vysává tolik peněz, že už to snad ztratilo jakýkoliv ekonomický (tj. racionální) smysl a je to jenom o víře (víra asi emoce není, což?). Tudíž začíná to celé znít silně ideologicky. Věříme, že... [dosaďte si jakoukoliv ideologii znáte]. Někde jsem četl, že ideologie jsou mrtvé. Nejsou. Žijou dál, jsme lidi!

Holt, všechno to přehodíme na "čudlíky". Fajn, ale co budeme dělat? Co budeme dělat s tím časem, který jsme ušetřili? Fakt skončíme na drogách a videohrách, jak předvídá Juval Harari? Asi by to chtělo lepší ideologii, než "zčudlíkování" našich životů nebo chcete-li, zlepšeních našich životů. 

Co Vy na to? Nějaká reakce?:-)