Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Vás k tomu někdo nutí?

Vás k tomu někdo nutí?

Je mu teprve devět, ne vždycky je cílovka a jeho soudy bývají poněkud příkré. Postřehy mého syna o televizních reklamách mi i tak přijdou celkem podnětné. Co mě syn naučil o reklamě? 

Klišé fungují. Roztomilý pejsek v reklamě, zvlášť ten ve spotu KFC, jenž byl nalezen v potrubí a od té doby svého pána věrně provází na šichtu, vždycky zaboduje. Syn pak kňourá, proč taky nemáme psa, nebo alespoň kyblík kuřecích křídel.

2. Celebrity jsou trapné. Ben Cristovao pějící baladu o krému, který jeho dívku konečně zbaví nepříjemného akné, byl přijat vlažně: „Vždyť ten Ben je jinak docela dobrej, ne?” 

3. Trapné jsou vůbec všechny písně, které vznikly kvůli reklamě. Merci za to, že jsi, svého času Provident s lidmi, kteří tancovali v obchoďáku a zpívali něco jako Děkuji ti, lásko, že držíš sazby nízko, Poděbradka (a ta nevěsta, la la la, to jsem já), Hašlerky s roztančeným pam pam pam pam pa da pám a podobné hudební opusy přiměly mého syna k řečnické otázce vůči nám, marketingovým profesionálům: „Mami, vás k tomu někdo NUTÍ?”

4. Naopak kladně jsou vnímány písně, které existovaly už před reklamou. Ty prozpěvuje až do pozdních nočních hodin, kdy slušné děti už dávno spí. 

5. Sex neprodává. Líbání a polonahá těla nepřijatelná. „To je nechutný a trapný,” glosuje mini-mudrc lechtivý záběr v reklamě na čokoládu. „A navíc, co to má společnýho s čokoládou?” 

Jenom krčím rameny, za pár let na to nejspíš přijde sám.