Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Visual smog

Visual smog

„Obrázky v reklamě jsou velice drahé. Ne zrovna v samotných nákladech na dobrý art work, ale především v nákladech na prostor, který zabírají. Třetina až polovina reklamní kampaně je založena na síle naší vizualizace. Všechno, co je drahé, musí být efektivní. A proto je vizualizace tak nesmírně důležitá.“ K tomu prostému závěru došel Claude Hopkins již ve dvacátých letech minulého století (mimo jiné zvěřejnil tento názor ve své knize „Scientific advertising“, o které David Ogilvy prohlásil, že každý, kdo pracuje v reklamě, by ji měl číst sedmkrát). 

Každý člověk s průměrnou inteligencí, který se jednou projede městem a věnuje svou pozornost venkovní reklamě, listuje tím či oním tištěným médiem či nedej Bohu si klikne na nějaký ten banner, si s velkou pravděpodobností velice rychle uvědomí tuto „smutnou“ skutečnost: vizuální stránka české marketingové komunikace je až na pár výjimek – které jako vždy potvrzují pravidlo – absolutně tristní. Jako by nestačilo, že celá řada kampaní nemá své kořeny v řádné strategii, jako by nestačilo, že většina z nich nemá žádný velký kreativní nápad. Jejich provedení, jejich fotografie, typografie a celkové ztvárnění připomínají (opět až na vyjímky potvrzující pravidlo) spíš dobu minulou než 21. století.  Samozřejmě by se dalo argumentovat oním: "Was der Bauer nicht kennt, frisst er nicht" a proto musí být ta vizuální stránka tak uděsná, páč "našinci" jsou na něco takovýho zvyklí a přijde jim to normální. 

Zneklidňujícím faktem je pro mne nejen skutečnost, že takovouto vizualizací se doslova znečišťuje naše „mentálně/emotivní“ kontinuum, ale hlavně ona již výše zmiňovaná efektivnost. Jestliže necháte klienty zaplatit za prostor, který jejich reklama využívá, a nevyužijete tento prostor tak, aby přinesl maximální návratnost (tím samozřejmě nemyslím, že musíte onen prostor zaplnit do posledního místa informacemi), mrháte jejich prostředky a navíc si podřezáváte větev, na které sedíte. Ony rané doby rozvoje reklamy, kdy se leccos tolerovalo, jsou totiž nenávratně pryč, a s rostoucím tlakem na výkon, získává otázka návratnosti vynaložených prostředků stále víc na důležitosti. A pro každého zúčastněného tedy bude více než důležité mít odpověď na to, proč výsledky dopadly tak, jak dopadly.  

Nicméně, líbí li se to vaší cílovce, tak je to O.K, nebo?