Humbug

Blog Humbug Josef Havelka
Zingly, Spendee, Zonky - honky-tonky cink!

Zingly, Spendee, Zonky - honky-tonky cink!

Před časem se začalo v bankách naříkat, že možná jednou už nebudou. A teď je tady PSD2 - lidskou řečí (ehm) “direktiva Evropské komise týkající se online plateb” (odkaz

“Ve zkratce jde o to, že banky se musí otevřít API svého internetového bankovnictví. Někteří to nazývají revolucí, někteří evolucí a někteří nutností. Ať tak, či onak, v lednu 2018 se brány otevřou.” (Zdroj: Lupa)

Pokud s tím budete souhlasit, vaše bankovní data budou rotovat virtualitou jako čamrdy a bude k nim mít přístup každý, komu to podepíšete. Například dotyčný (třeba prodejce hrnců s příslušnou licencí) bude moci vaší banku žádat o výpis vašich transkací - vašim jménem. Budeme opět o něco zobchodovatelnější, oskórovatelnější a lépe ofinancovaní. Připravuje se na to řada hráčů, kteří se jmenují jako obláčkové víly: Zingly, Zonky, Spendee a jánevímco. Vždyť je to tak jednoduché! Klik, klak a máme nakoupíno, za vypůjčené pravda od obláčkových víl. Ty se, jak známo, zdržují v bájném atmosférickém brandlandu, kam vítr chodí spát. Víly pijí jenom mlhu a jedí naše transakční data.

Fintech se už fintí, to bude bál! Skoro jako ten v opeře ve Vídni. Další, na který nebudeme pozváni.

Obrázek: Elentir (Crteative Commons)